Prošloga tjedna u Gradskoj knjižnici predstavljena je monografija našeg kolege, leksikografa Pavla Bonče Književni petak: Kronika zagrebačke kulturne tribine.
Književni petak najdugovječnija je zagrebačka javna tribina posvećena književnim, umjetničkim, historiografskim i društveno-filozofskim temama. Kao takva, ona predstavlja intrigantno, a nedovoljno istraženo poglavlje hrvatske kulturne povijesti druge polovice 20. i početka 21. stoljeća.
Započevši u tadašnjoj Radničkoj biblioteci potkraj 1955. godine, tribina se u kontinuitetu održava do danas te ove godine slavi svoju 70. godišnjicu. Od skromne inicijative grupe zaposlenika knjižnice koji su odlučili pokrenuti nešto novo u zenitu predtelevizijske kulture u kojoj je književnost imala značajnu ulogu, Književni petak nametnuo se kao živi kulturni medij na kojem je publika imala priliku razgovarati sa svojim omiljenim književnicima i umjetnicima, postaviti im pitanje, katkad i započeti polemiku. Bilježeći publiku od nekoliko desetaka do dvije tisuće ljudi, tribina je svojedobno imala odjeka i na međunarodnoj razini.
Monografija prikazuje opći razvoj tribine kroz vremenska razdoblja te s osloncem na postojeću literaturu pruža i kontekstualni uvod u društveno-kulturni i politički život te u šire značajke književnoga i kulturnoga stvaralaštva. Autor je uvidom u opsežnu sačuvanu dokumentaciju - zapisnike, izvješća i slično - analizirao velik broj održanih tribina, sudionika i tema te ovom knjigom umnogome pionirski, istraživačko-interpretativno dao utemeljeni pregled Književnoga petka.
Na predstavljanju su, uz autora, govorili recenzent knjige Filip Hameršak te urednica Ismena Meić. Više na: Monografija „Književni petak: kronika zagrebačke kulturne tribine“.