Na međunarodnoj doktorskoj radionici Modern Southeast European History – Latest Research Findings, koja se od 13. do 14. lipnja ove godine održala u prostorijama Benediktinskog samostana Frauenwörth na jezeru Chiemsee, s izlaganjem pod naslovom "Cultural Opposition in Socialist Yugoslavia: The Case of Croatian Writers (1952–1971)" sudjelovao je i naš kolega leksikograf Dino Staničić. Na radionici u organizaciji Ludvigova i Maksimilijanova sveučilišta (LMU) u Münchenu svoje su projekte predstavili istraživači iz SAD-a, Austrije, Hrvatske, Srbije te Crne Gore. Kao doktorand povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Staničić je na LMU-u u sklopu studijske mobilnosti ERASMUS+ boravio od 9. lipnja do 4. srpnja, provodeći istraživanja u specijaliziranim odjelima Bavarske državne knjižnice i Sveučilišne knjižnice LMU (Fachbibliothek Historicum; Fachbibliothek Englischer Garten).
Na današnji dan 1893. rođen je Miroslav Krleža, književnik i leksikograf. Prije 75 godina utemeljio je Leksikografski zavod, koji od 1984. nosi njegovo ime. Njegov je urednički i enciklopedijski rad u hrvatskoj kulturi izniman, dok je vrhunskim književnim ostvarenjima postao jednom od onih figura, i u svjetskim razmjerima rijetkih, koje u svojim kulturama zauzimaju središnje mjesto.
Jučer u podne u Leksikografskome zavodu održana je svečana promocija drugoga, dopunjenoga izdanja Enciklopedije Hrvatskoga zagorja, kojoj je prisustvovala i peteročlana delegacija Krapinsko-zagorske županije. O novome izdanju i procesu njegova nastanka govorili su urednici Mladen Klemenčić, Iva Klobučar Srbić i Jasmina Lukec. Emotivnim tonom nazočnima se obratio i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zahvalivši na dosadašnjoj i najavivši buduću suradnju. Predstavljanje je zaključio glavni ravnatelj Zavoda Bruno Kragić. U glazbenome dijelu programa nastupili su članovi Zagrebačkoga gradskoga kazališta Komedija Danijela Pintarić, Adam Končić i Tomislav Parmać.
Leksikografski zavod suizdavač je novoga broja časopisa "Povijest hrvatskog sporta", objavljenoga pod okriljem Hrvatskoga športskog muzeja i u suradnji s nekoliko znanstvenih i akademskih institucija. Posljednji je broj bio objavljen prije 25 godina, a obnovljeno samostalno izdanje na 140 stranica donosi novi koncept i nove rubrike sa znanstvenim, stručnim i publicističkim tekstovima o bogatoj sportskoj povijesti ovdašnjih prostora. Autori tekstova su i leksikografi Zavoda koji tako pridonose očuvanju hrvatske sportske povijesti. Časopis će izlaziti jednom na godinu u digitalnom formatu, a bit će dostupna i ograničena količina tiskanih primjeraka.
