Leksikografska radionica u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti

NaslovnaLeksikografi Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža održali su od 12. do 14. ožujka 2024. godine u Podgorici stručnu radionicu Leksikografska redaktura članaka. Radionica je organizirana u Leksikografskom centru Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, a vodili su je Zdenko Jecić i Ozana Martinčić. Rezultat je to suradnje dviju institucija započete 2018., od kada se provodi usavršavanje djelatnika Leksikografskog centra CANU-a putem niza bilateralnih stručnih posjeta. Više na: Stručna radionica u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti.

Turopoljski leksikon

Turopoljski leksikon FB010324Turopoljska zvona, turopoljska svadba, Turopoljski lug i turopoljska svinja, Turopoljske skitnje i Turopoljski banderij, Turopoljski grad i Turopoljska milja. Što je sve turopoljsko i što obuhvaća Turopolje, zemljopisno ime izvedeno od slavenskoga naziva za vrstu divljega goveda koja je u Europi izumrla u 17. stoljeću? Odgovore potražite u Turopoljskom leksikonu, bogato ilustriranom i zanimljivom izdanju posvećenom Turopolju i Turopoljcima. Prelistati ga i kupiti možete u Leksikografskoj knjižari u Frankopanskoj 24 (Zagreb) ili naručiti na: Turopoljski leksikon.

CroFacta održala prvu radionicu za novinare i medijske djelatnike

NaslovnaU ponedjeljak 26. veljače u organizaciji Leksikografskoga zavoda u sklopu projekta za provjeru medijskih činjenica CroFacta, u kojem uza Zavod djeluju i Hrvatski institut za povijest te Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskoga rata, održana je prva od triju planiranih cjelodnevnih radionica za novinare i medijske djelatnike. Cilj tih radionica jest upoznati novinare i druge medijske djelatnike s pouzdanim izvorima informacija o prijepornim temama hrvatske povijesti 19. i 20. stoljeća. Više o radionici i projectu CroFacta na: CroFacta održala prvu radionicu za novinare i medijske djelatnike.

Zbirka enciklopedijske baštine

ZEBLeksikografski zavod već desetak godina sustavno digitalizira svoju vrijednu i jedinstvenu enciklopedijsku građu, želeći javnosti omogućiti jednostavniji i pregledniji pristup enciklopedijama i leksikonima. Nedavno je tako predstavljena i „Zbirka enciklopedijske baštine“ koju čini devet digitaliziranih izdanja tiskanih od 1957. do 1996. godine: Enciklopedija fizičke kulture, Enciklopedija hrvatske umjetnosti, Enciklopedija likovnih umjetnosti, Medicinska enciklopedija, Otorinolaringologija, Poljoprivredna enciklopedija, Sportski leksikon i dva izdanja Šumarske enciklopedije. Zbirka će se stalno dopunjavati i proširivati novim digitaliziranim enciklopedijskim naslovima. Posjetite nas na: Zbirka enciklopedijske baštine.

Portal znanja LZMK

Portal znanjaPortal znanja Leksikografskoga zavoda, nedavno redizajniran i funkcionalno poboljšan, obuhvaća sadržaj deset završenih izdanja Zavoda: Filmske enciklopedije, Filmskoga leksikona, Hrvatskog obiteljskog leksikona, Hrvatskog općeg leksikona, Istarske enciklopedije, Krležijane, Medicinskoga leksikona, Nogometnoga leksikona, Pomorskoga leksikona i Tehničkoga leksikona – te tri aktualna izdanja – Hrvatske enciklopedije, Hrvatskoga biografskog leksikona i Hrvatske tehničke enciklopedije. Sva izdanja dostupna su za pretraživanje i kao zasebne cjeline, čitajte nas na: Portal znanja LZMK.


Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Doznaj više