Međunarodna radionica Modern Southeast European History

ChiemseeNa međunarodnoj doktorskoj radionici Modern Southeast European History – Latest Research Findings, koja se od 13. do 14. lipnja ove godine održala u prostorijama Benediktinskog samostana Frauenwörth na jezeru Chiemsee, s izlaganjem pod naslovom "Cultural Opposition in Socialist Yugoslavia: The Case of Croatian Writers (1952–1971)" sudjelovao je i naš kolega leksikograf Dino Staničić. Na radionici u organizaciji Ludvigova i Maksimilijanova sveučilišta (LMU) u Münchenu svoje su projekte predstavili istraživači iz SAD-a, Austrije, Hrvatske, Srbije te Crne Gore. Kao doktorand povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Staničić je na LMU-u u sklopu studijske mobilnosti ERASMUS+ boravio od 9. lipnja do 4. srpnja, provodeći istraživanja u specijaliziranim odjelima Bavarske državne knjižnice i Sveučilišne knjižnice LMU (Fachbibliothek Historicum; Fachbibliothek Englischer Garten).

Rođendan Miroslava Krleže

Krleza 070725Na današnji dan 1893. rođen je Miroslav Krleža, književnik i leksikograf. Prije 75 godina utemeljio je Leksikografski zavod, koji od 1984. nosi njegovo ime. Njegov je urednički i enciklopedijski rad u hrvatskoj kulturi izniman, dok je vrhunskim književnim ostvarenjima postao jednom od onih figura, i u svjetskim razmjerima rijetkih, koje u svojim kulturama zauzimaju središnje mjesto.

Svečana promocija drugoga, dopunjenoga izdanja Enciklopedije Hrvatskoga zagorja

EHZ uredniciJučer u podne u Leksikografskome zavodu održana je svečana promocija drugoga, dopunjenoga izdanja Enciklopedije Hrvatskoga zagorja, kojoj je prisustvovala i peteročlana delegacija Krapinsko-zagorske županije. O novome izdanju i procesu njegova nastanka govorili su urednici Mladen Klemenčić, Iva Klobučar Srbić i Jasmina Lukec. Emotivnim tonom nazočnima se obratio i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zahvalivši na dosadašnjoj i najavivši buduću suradnju. Predstavljanje je zaključio glavni ravnatelj Zavoda Bruno Kragić. U glazbenome dijelu programa nastupili su članovi Zagrebačkoga gradskoga kazališta Komedija Danijela Pintarić, Adam Končić i Tomislav Parmać.

Časopis "Povijest hrvatskog sporta"

Sport1Leksikografski zavod suizdavač je novoga broja časopisa "Povijest hrvatskog sporta", objavljenoga pod okriljem Hrvatskoga športskog muzeja i u suradnji s nekoliko znanstvenih i akademskih institucija. Posljednji je broj bio objavljen prije 25 godina, a obnovljeno samostalno izdanje na 140 stranica donosi novi koncept i nove rubrike sa znanstvenim, stručnim i publicističkim tekstovima o bogatoj sportskoj povijesti ovdašnjih prostora. Autori tekstova su i leksikografi Zavoda koji tako pridonose očuvanju hrvatske sportske povijesti. Časopis će izlaziti jednom na godinu u digitalnom formatu, a bit će dostupna i ograničena količina tiskanih primjeraka.

Predstavljanje Leksikona utvrda Hrvatske u Čakovcu

LUH Cakovec 4U povodu Međunarodnog dana arhiva u ponedjeljak 9. lipnja, u prostorijama Riznice Međimurja u Čakovcu održano je predstavljanje knjige Leksikon utvrda Hrvatske – srednji i rani novi vijek koji sustavno prikazuje više od tisuću povijesnih utvrda, tvrđava i kaštela diljem Hrvatske.
Okupljene je uvodno pozdravila ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan, naglasivši važnost očuvanja kulturne baštine i ulogu ovakvih izdanja u jačanju lokalnog i nacionalnog identiteta.
Publikaciju su predstavili Krešimir Regan, koji je uz Vlatku Dugački iz Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža uredio Leksikon, ravnatelj Arhiva za Međimurje Jurica Cesar i glavni urednik portala Blaga & misterije Marinko Brkić Tot. Krešimir Regan je istaknuo konceptualni okvir Leksikona koji nudi više od pukog popisa građevina. Uključuje crteže, karte, arhitektonske analize i druge vrijedne priloge. Jurica Cesar govorio je o važnosti dokumentiranja fortifikacijskih objekata kao temelja za razumijevanje prostora i povijesti, dok je Marinko Brkić Tot skrenuo pozornost na važnost prepoznavanja Leksikona kao referentne točke za sva buduća istraživanja i potencijalne interpretacije.
Poseban je naglasak bio na međimurskim utvrdama, koje su u knjizi detaljno predstavljene. Tijekom predstavljanja dotaknuti su i izazovi istraživanja, potencijali digitalizacije te važnost popularizacije povijesne baštine. Leksikon utvrda Hrvatske vrijedan je doprinos razumijevanju i vrednovanju naše graditeljske baštine – namijenjen istraživačima, nastavnicima, vodičima i svim ljubiteljima povijesti.
Moguće ga je naručiti online Leksikon utvrda Hrvatske – srednji i rani novi vijek i u knjižari Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, Frankopanska 26 te kod odabranih partnera.

Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Doznaj više