Znanstveni projekti i suradnja

 

Projekti

2023.

U suradnji s Hrvatskim institutom za povijest i Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskoga rata, Zavod je na Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za uspostavu provjere točnosti informacija (tzv. fact-checking) Agencije za elektroničke medije prijavio projekt CroFacta, kojemu je temeljna svrha uspostava javno vidljive platforme za provjeru medijskih činjenica (informacija) vezanih osobito uz prijeporne povijesne, kulturne i društvene teme XIX. i XX. stoljeća, ali i prijašnjih razdoblja. Projekt financira Europska unija (NextGenerationEU), a provodit će se do prosinca 2025. godine.

Započela je provedba projekta Enciklopedija Boke kotorske – 1. faza: Izrada abecedarija, koji je dobio namjensku donaciju Zaklade Adris te financijsku potporu Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Zaklada Adris odobrila je za financiranje i projekt Portal Enciklopedija Domovinskog rata (prijevod tekstova na engleski jezik), koji se provodi u suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskoga rata.

Uz Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Rijeci i Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Zavod je bio pokretač Inicijative za otvorenu znanstvenu knjigu, kojom se želi istaknuti važnost otvorenoga pristupa znanstvenim knjigama. Cilj je te inicijative stvoriti okvir za razmjenu iskustava i dobrih stručnih, organizacijskih i tehnoloških praksi, osigurati potporu nadležnih tijela koja financiraju i evaluiraju znanstvene aktivnosti te pokrenuti izgradnju zajedničke infrastrukture za bolju vidljivost otvorenih izdanja.

Istraživačka grupa za proučavanje 18. stoljeća u hrvatskim zemljama (IGOS), u suradnji s Odsjekom za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskim institutom za povijest i Zavodom, organizirala je interdisciplinarni znanstveni skup Antika u hrvatskoj kulturi, umjetnosti i književnosti u „dugom“ 18. stoljeću, koji se dijelom održao i u Zavodu; dio sredstava za organizaciju skupa bio je osiguran donacijama Zaklade Adris i Zaklade HAZU.

Na poziv Instituta za kulturnu povijest Znanstvenoistraživačkoga centra Slovenske akademije znanosti i umjetnosti (ZRC SAZU), Zavod je sudjelovao na završnom događaju projekta In/Tangible European Heritage – Visual Analysis, Curation and Communication (InTaVia), međunarodnom simpoziju na temu biografije i njezine uloge te budućnosti u digitalnom svijetu pod nazivom There’s History in All Men’s Lives u ZRC-u SAZU-a u Ljubljani.

2022.

U suradnji s Institutom za migracije i narodnosti pokrenut je trogodišnji znanstveno-stručni projekt Kretanje ljudi i ideja: migracije i predmoderni kulturni razvoj hrvatskih zemalja, kojemu je cilj predstaviti široj javnosti rezultate istraživanja načina na koji su istaknuti pojedinci iz raznorodnih područja ljudske aktivnosti pridonosili razvoju hrvatskoga povijesnoga prostora u predmodernom razdoblju.

U organizaciji Zavoda, pod predsjedanjem glavnoga ravnatelja dr. sc. Brune Kragića, održana je druga međunarodna Konferencija europskih i sjevernoatlantskih enciklopedija koja je okupila urednike i nakladnike iz 11 zemalja te je tom prigodom dogovoreno osnivanje Mreže europskih enciklopedija. Konferencija je održana uz financijsku potporu Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, koje je Zavodu u 2021. odobrilo sredstva za njezinu organizaciju u okviru Javnoga poziva za predlaganje projekata kulturne promidžbe, javne diplomacije i međunarodne prepoznatljivosti Republike Hrvatske koji će se provoditi u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova i diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske u svijetu.

Uz potporu Hrvatske turističke zajednice, u sklopu projekta »ArtDvorište/ArtSkladište« (Projekt LEXART) te u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu (ADU), priređena je izložba umjetničkih fotografija studenata Odsjeka snimanja ADU-a Enciklopedije u objektivu.

Zavod je sudjelovao na Festivalu povijesti Kliofest, na kojem je u povodu 9. sveska Hrvatskoga biografskoga leksikona organizirao tribinu Prošlost kroz živote i djela pojedinaca.

2021.

U okviru Javnoga poziva za predlaganje projekata kulturne promidžbe, javne diplomacije i međunarodne prepoznatljivosti Republike Hrvatske koji će se provoditi u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova i diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske u svijetu Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, Zavodu su odobrena sredstva za provedbu projekta Konferencija europskih i sjevernoatlantskih enciklopedija.

Zavod je nastavio sudjelovati u projektu Znameniti.hr, u sklopu kojega se provodio program Znameniti i sport za koji je Ministarstvo kulture i medija RH odobrilo sredstva u okviru potpore programima digitalizacije u arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj djelatnosti.

Uz potporu Hrvatske turističke zajednice, u sklopu projekta »ArtDvorište/ArtSkladište« (Projekt LEXART) priređena je izložba Znanje, slika, kultura – enciklopedije pune života (Knowledge, Image, Culture – Encyclopaedias Full of Life), kojom se obilježila 70. obljetnica osnutka Zavoda, 40. obljetnica smrti Miroslava Krleže i 120. obljetnica rođenja Mate Ujevića te promovirala hrvatska enciklopedička baština.

2020.

Na poziv Znanstveno-istraživačkoga centra Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Zavod je postao pridruženi partner projekta In/Tangible European Heritage−Visual Analysis, Curation and Communication (InTaVia), kojega je jedan od ciljeva razvoj metodologije za usklađivanje, strukturiranje i povezivanje podatka iz europskih nacionalnih biografskih baza podataka. Projekt je bio prijavljen na natječaj programa Obzor 2020 te je odobren za financiranje.

U sklopu potpore programima digitalizacije u arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj djelatnosti, Ministarstvo kulture RH odobrilo je Zavodu sredstva za provedbu programa Virtualna izložba Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža i Digitalizacija Pomorske enciklopedije Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža. Provodio se i program Digitalizacija građe o znamenitim obiteljima i 3D vizualizacija na portalu Znameniti.hr, za koji je Ministarstvo kulture RH odobrilo sredstva projektu Znameniti.hr.

Zavod je na poziv udruge ICARUS Hrvatska sudjelovao u virtualnoj izložbi Priče iz arhiva, koja je pokrenuta okviru aktivnosti projekta Kreativne Europe CREARCH −CReative European ARCHives as innovative cultural hubs, a u sklopu koje je predstavio Digitalizirani katalog retrospektivne bibliografije članaka.

2019.

Na natječaj Fonda Europskoga gospodarskoga prostora (Norveške, Islanda i Lihtenštajna) za regionalnu suradnju u 2018. prijavljen je koncept projektnoga prijedloga Stronger together: Building visible and sustainable online encyclopaedias for free access to reliable knowledge in an era of post-truth and propaganda, u suradnji s Velikom norveškom enciklopedijom, Nacionalnom knjižnicom Latvije i Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti. U prvoj fazi evaluacije prijavljeni koncept projektnoga prijedloga ocijenjen je pozitivno (od 700 prijavljenih prijedloga pozitivno su ocijenjena samo 42), a cjelovit projektni prijedlog prijavljen je u srpnju 2019.

Ministarstvo kulture RH Zavodu je odobrilo 15.000,00 kn za provedbu programa Digitalna zbirka Mate Ujevića, u suradnji s NSK u Zagrebu, u sklopu potpore programima digitalizacije u arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj djelatnosti (digitalizirana Hrvatska enciklopedija), te 21.000,00 kn za provedbu programa Biobibliographica Nova, koji je prijavljen na poziv za potporu izdavanju knjiga.

2018.

Na poziv udruge ICARUS HRVATSKA Zavod se priključio konzorciju međunarodnoga projekta Time Machine, na kojem sudjeluje više od 300 institucija iz 34 zemlje. Cilj je projekta osmisliti i implementirati nove napredne digitalne tehnologije i tehnologije umjetne inteligencije za mapiranje europske društvene, kulturne i geografske evolucije te tako omogućiti pravedan i otvoren pristup informacijama i poduprijeti buduća znanstvena i tehnološka postignuća u Europi.

U sklopu potpore programima digitalizacije u arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj djelatnosti, Ministarstvo kulture RH u 2018. odobrilo je Zavodu 20.000,00 kn za provedbu programa Digitalizacija Kataloga retrospektivne bibliografije članaka Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža.

Institut »Jožef Štefan« iz Ljubljane uputio je Zavodu poziv za sudjelovanje u projektu CEF eTranslation Termbank, koji je pokrenula Europska komisija. Svrha je projekta identificiranje i okupljanje terminoloških izvora za određena područja na različitim jezicima, koji su ključni za razvoj kvalitetnih europskih digitalnih javnih usluga u određenim sektorima. Zavod je za potrebe navedenoga projekta ustupio digitalna izdanja Filmskoga leksikona, Hrvatskoga obiteljskog leksikona, Medicinskoga leksikona i Nogometnoga leksikona.

2017.

U 2017. i 2018. Zavod je sudjelovao u međunarodnom DARIAH projektu Cooperation Framework of Digital Infrastructure in the Region – Opportunities and Needs in Case of Material Concerning Famous People in Science and Culture, koji  je odobren natječajem Cultural Heritage and Humanities Research u 2017. Cilj projekta bio je raspraviti pitanja iz domene korištenja digitalne infrastrukture u kulturnim i znanstvenim zajednicama regije (Hrvatske, Slovenije i BiH), s posebnim naglaskom na razmjenu podataka i autorska prava, te izraditi smjernice za interoperabilnost digitalnih infrastruktura u regiji. Uz Zavod, suradnici u projektu bili su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Nacionalna i sveučilišna knjižnica, Knjižnice grada Zagreba, Državni arhiv u Varaždinu, Muzej za umjetnost i obrt, Institut za etnologiju u folkloristiku, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, ICARUS HR i  AhrivPRO d. o. o. Kao rezultat projekta, 2018. pokrenut je tematski portal EminentPeople.

Zavod se 2017. priključio projektu Znameniti.hr, koji su 2016. pokrenuli Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, sa svojom knjižnicom kao koordinatorom, te Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba i Državni arhiv Varaždin. Cilj je projekta izgradnja tematskoga portala koji će sadržavati digitalne materijale o velikanima hrvatske kulture, znanosti, umjetnosti i javnoga života, iz različitih zbirki/repozitorija.

2016.

Zavod se 2016. prijavio na natječaj Europske komisije za nabavu elektroničkih rječnika te je sklopio ugovor s Komisijom o dostavi elektroničke verzije Pravnoga leksikona.

2015.

Od 2015. Zaklada Hrvatske akademija znanosti i umjetnosti financijski podupire izdavanje Hrvatske tehničke enciklopedije.

 

Suradnja

2023.

Postignut je sporazum o donaciji s tvrtkom Orbico d.o.o. za provedbu trogodišnjega projekta multimedijske stručno-popularne obradbe hrvatske povijesti XX. stoljeća Prošlošću prema budućnosti. Višeslojna interpretacija hrvatskog dvadesetog stoljeća: sučeljavanje, naobrazba, ovladavanje, vrjednovanje, identitet (SNOVI), koji će se u suradnji oko 40 znanstvenika i znanstvenica iz Hrvatske i inozemstva provoditi uz stručnu i administrativnu potporu Zavoda.

Potpisan je sporazum o suradnji s Odjelom za južnoslavensku filologiju i znanost o kulturi Instituta za slavistiku i hungarologiju Fakulteta za filologiju i znanost o književnosti Humboldtova sveučilišta u Berlinu. Toj je instituciji, u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest, Njemačka zaklada za znanost osigurala sredstva za provedbu trogodišnjega projekta The Encyclopedia of Yugoslavia: Between Yugoslav and Sub-Yugoslav Nation-Building(s) (1955–90). Zavod će s navedenim institucijama surađivati na provedbi toga projekta, ponajprije pružajući uvid u arhivsku građu te sudjelovanjem u organizaciji znanstvenoga skupa u 2025. godini.

Članovi uredništva latvijske Nacionalne enciklopedije boravili su u stručnom posjetu Leksikografskom zavodu u okviru programa Erasmus+, najvećega programa EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Cilj je toga radnoga posjeta bio upoznavanje latvijskih enciklopedista s djelatnošću Leksikografskoga zavoda, u prvom redu s načinom rada na Hrvatskoj enciklopediji, jednom od temeljnih projekata Zavoda, kao i definiranje mogućih područja suradnje.

U skladu s dogovorom postignutim na Konferenciji europskih i sjevernoatlantskih enciklopedija održanoj u Zavodu 2022., početkom 2023. formalno je utemeljena Mreža europskih enciklopedija (European Encyclopedia Network), koja trenutačno obuhvaća enciklopedijske izdavače iz 13 zemalja, pod vodstvom glavnoga ravnatelja Zavoda dr. sc. Brune Kragića.

Zavod je podupro Helsinšku inicijativu o višejezičnosti u znanstvenoj komunikaciji, koju su pokrenuli Savez finskih stručnih društava, Odbor za javno informiranje u Finskoj, Finsko društvo za znanstveno izdavaštvo, Sveučilišta Norveške i COST akcija »Europska mreža za evaluaciju istraživanja u području društvenih i humanističkih znanosti« (ENRESSH).

2022.

Uz više od 140 institucija u svijetu, Zavod je podupro Akcijski plan za otvoreni pristup dijamantni pristup, koji su pokrenuli udruga Science Europe, inicijativa cOAlition S, istraživačka e-infrastruktura OPERAS (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities) i Francuska nacionalna agencija za znanost (ANR).

2021.

Uz potporu Hrvatske turističke zajednice, Zavod je nositelj projekta »ArtDvorište/ArtSkladište« (Projekt LEXART) kojemu je cilj oslikavanje unutarnjih fasada u dvorištu Zavoda (Frankopanska 22-24) muralima renomiranih umjetnika te realiziranje izložbi, radionica i drugih programa iz područja vizualne scenske i glazbene umjetnosti te arhitekture, ali i promocija hrvatske enciklopedičke baštine, u prostoru dosadašnjega skladišta (Lexart Skladište). U suradnji s Udrugom Projekt LEXART iz Zagreba, taj je projekt zamišljen kao inovacija u kulturnoj ponudi, ali i kao specifičan doprinos kulturnom turizmu, kojim HTZ nastoji podignuti svijest i zanimanje dionika turističkoga sektora za to područje turizma.

Sklopljen je sporazum s Repertoire International de Litterature Musicale, Inc. (RILM) iz New Yorka, SAD, kojim će se omogućiti digitalizacija i uključenje Muzičke enciklopedije (II. izdanje) i Leksikona jugoslavenske muzike u mrežnu zbirku referentne literature vezane uz glazbu, RILM Music Encyclopedias.

Na poziv Francuskoga instituta u Zagrebu dogovoreno je sudjelovanje Zavoda (uz Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu i Ministarstvo kulture i medija RH) u projektu restauracije, čuvanja i prezentacije izvornih primjeraka Diderotove Enciklopedije, čime će se u 2022. obilježiti stota obljetnica osnutka Instituta.

2020.

Zavod je postao članom Time Machine Organisation, europske mreže koja obuhvaća više od 600 znanstvenih i kulturnih ustanova s ciljem umrežavanja europske kulturne baštine i njezine dostupnosti putem mrežnih stranica i aplikacija, te Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju (ZNAK), koja promiče izdavačku djelatnost domaćih znanstvenih i stručnih publikacija te publikacija za popularizaciju znanosti.

2018.

U 2018. potpisani su sporazumi o suradnji s Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti te s Institutom za migracije i narodnosti iz Zagreba.

2015.

Zavod se u 2015. priključio zajednici DARIAH-HR, sastavnici paneuropske Digitalne istraživačke infrastrukture za umjetnost i humanističke znanosti DARIAH-EU, kojoj je cilj omogućiti pristup digitalnim istraživačkim podatcima o europskoj umjetnosti i humanističkim znanostima te njihovo korištenje.

S Institutom za povijest umjetnosti Zavod je u 2015. sklopio ugovor o suradnji u provedbi projekta Moderne i suvremene umjetničke mreže, umjetničke grupe i udruženja: Organizacijski i komunikacijski modeli suradničkih i umjetničkih praksi 20. i 21. stoljeća, koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Za potrebe projekta Zavod će osigurati preuzimanje i korištenje digitalnih formata Hrvatskoga biografskog leksikona, Hrvatske likovne enciklopedije i Likovnoga leksikona.

2014.

S Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti i Akademijom tehničkih znanosti Hrvatske, Zavod je 2014. potpisao protokol o suradnji kojim se regulira potpora izdavanju Hrvatske tehničke enciklopedije.

 

 

Završeni znanstveni projekti (1999–2015)

 

 

 

Pin It

Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Doznaj više